Dyskopatia – najczęstsza dolegliwość bólowa kręgosłupa

Dyskopatia występuje w dwóch postaciach tj. wypukliny (brak przerwania ciągłości pierścienia włóknistego) oraz przepukliny (przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego przez jądro miażdżyste). Dodatkowo przesunięta masa krążka może doprowadzać do ucisku na korzeń nerwowy co prowadzi do zakłócenia jego mechaniki oraz uszkodzenia. Utrzymywanie się tego stanu przez dłuższy czas jest groźne dla Pacjenta z tego powodu, iż niewielka nawet masa dysku wypchnięta dokanałowo może oddzielić się od reszty krążka. Jedyną formą leczenia w tej sytuacji jest operacja. Mimo to granicą skutecznego leczenie manualnego jest wysunięcie dysku dokanałowo o 10 mm (aż 2/3 wartości strzałkowej kanału kręgowego).

Terapia manualna usuwa zaburzenia segmentarne ruchu kręgosłupa, dlatego jest w stanie skutecznie radzić sobie nawet z dużymi dyskopatiami. Jeżeli protruzja (wypadnięcie) dysku sięga 10 milimetrów, w trakcie leczenia można doprowadzić do jego repozycji w 40-50%. W ciągu 6 miesięcy 30% pozostałej części ulega „wyschnięciu”.
Dlatego mimo tego, że dysk jest uszkodzony, nie wywołuje już objawów korzeniowych. Jednakże po zbyt późno rozpoczętym leczeniu może dojść do zwyrodnienia dysku, który wywiera stres na wiązadło podłużne tylne i mięśnie przykręgosłupowe, z czasem powstaje „błędne koło”.

MRCST – potwierdzona na rtg, bezpieczna koncepcja leczenia skolioz dzieci i osób dorosłych

Wszystkie metody leczenia skolioz to w istocie koncepcje.  MRCST ewoluowała przez przeszło 20 lat do aktualnej, skończonej formy leczenia skoliozy. Stało się to po licznych badaniach, analizach w gronie specjalistów, tysiącach godzin spędzonych w publikacjach naukowych jak i w gabinecie z pacjentami. Jej efekty są skutkiem zrozumienia i odpowiedniego podejścia do ćwiczeń samego pacjenta a nie tylko odpowiedniego doboru ćwiczeń. To zawsze jest wynik dobrej współpracy. To jej służy wydana parę lat tumu książka pod tytułem „Rewolucyjne leczenie skolioz”. Podobnie też dedykowana strona  przybliża  Państwu leczenie skoliozy przez MRCST.

DIAGNOSTYKA

Zebranie danych o dysfunkcjach aparatu ruchu u osób ze skoliozą to pierwszy etap sukcesu

ANALIZA

Analiza danych pozwala na określenie poziomu fizjologicznego aparatu ruchu

NAUKA

Odpowiednie wykonanie oraz nauka ćwiczeń to fundament koncepcji MRCST

SUKCES PACJENTA

Sukcesem Pacjenta jest znaczne zmniejszenie skoliozy dzięki MRCST