Migreny, bóle głowy, dyskopatia odcinka szyjnego

Bóle głowy są częstym zjawiskiem. Na tyle częstym, że niektórzy utożsamiają ten stan z normalnością. Nic bardziej mylnego! Bóle głowy powinny zawsze niepokoić. W 80 % ich przyczyna leży w nieprawidłowo funkcjonujących kręgach odcinka szyjnego. „Można przystać” na nieprawidłową ruchomość odcinka szyjnego, gdyż zastosowanie tabletek na jakiś czas daje ulgę i przerywa cierpienie. Tak zachowuje się większość osób.

Warto jednak wiedzieć, że:

– w przeciwieństwie do odcinka lędźwiowego, w którym najłatwiej o dyskopatię, zaburzenia ruchomości kręgów odcinka szyjnego prowokują wtórną odpowiedź ze strony kości
– powstają osteofity (narośla kostne, zwyrodnienie kręgosłupa). Ich wielkość może -być tak duża, że kości uciskają na rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe a także naczynia doprowadzające krew do mózgu. Pacjent ma zawroty głowy, „mroczki przed oczami”, zaniki pamięci, zaburzenia chodu.

- inną groźną sytuacją jest powstanie tzw. „bloku kostnego” – trzony kręgów zrastają się ze sobą.
– kompensacyjna zmiana ustawienia kręgów odcinka szyjnego powodowana jest często przez skrzywienie miednicy oraz całego kręgosłupa
– skoliozę. Leczenie bólu głowy związane jest z leczeniem skoliozy.
– bóle migrenowe z podrażnienia membrany potyliczno-szczytowej powstają przez nadmierną ruchomość kręgu szczytowego (atlasu). Zwykłe czytanie książki, czy praca biurowa uaktywnia proces powstania bólu głowy.

- ostre zaburzenia stawów międzykręgowych dają przeważnie ostry, szybko pojawiający się ból.

Obraz kliniczny:


  • wraz z nagłym lub niestandardowym ruchem, występuje ból i ochronne napięcie mięśniowe,
- próba wykonania niektórych ruchów jest bolesna, 1 lub 2 kierunki są wolne od bólu,

  • w spoczynku ból prawie zanika
  • wraz z czasem, napięcie na kontralateralną powierzchnię stawową i dysk prowadzi do powstania problemów w tych strukturach. W tym wypadku powierzchnie stawowe powinny zostać odseparowane i torebka stawowa rozciągnięta, po to by uwolnić zablokowanie i zmniejszyć ból.
  • dyskopatia odcinka szyjnego powoduje powstanie bólu promieniującego do ramienia, przedramienia oraz dłoni. Wiązać ją należy z zaburzeniami ruchu odcinka szyjnego oraz nieprawidłowym leczeniem odcinka lędźwiowego poprzez leki czy operację.
  • „AMAZING COMPLEX” czyli zespół mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego: powoduje ból w okolicy oka mylony z migreną, bóle ucha, skroni, światłowstręt, nudności bez wymiotów
Schorzenia bólowe kręgosłupa, takie jak kręgozmyk, które wynikają z patologicznej budowy jego elementów wymagają diagnostyki obrazowej (rtg, MR), gdyż objawy powodowane tymi zmianami nie są swoiste dla tych patologii. Istnieje więc możliwość przeoczenia poważnych zmian patologicznych w badaniu funkcjonalnym. Anomalie budowy kręgów predysponują chorego do objawów chronicznych, rzadko zanikających i o dużym nasileniu.

MRCST – potwierdzona na rtg, bezpieczna koncepcja leczenia skolioz dzieci i osób dorosłych

Wszystkie metody leczenia skolioz to w istocie koncepcje.  MRCST ewoluowała przez przeszło 20 lat do aktualnej, skończonej formy leczenia skoliozy. Stało się to po licznych badaniach, analizach w gronie specjalistów, tysiącach godzin spędzonych w publikacjach naukowych jak i w gabinecie z pacjentami. Jej efekty są skutkiem zrozumienia i odpowiedniego podejścia do ćwiczeń samego pacjenta a nie tylko odpowiedniego doboru ćwiczeń. To zawsze jest wynik dobrej współpracy. To jej służy wydana parę lat tumu książka pod tytułem „Rewolucyjne leczenie skolioz”. Podobnie też dedykowana strona  przybliża  Państwu leczenie skoliozy przez MRCST.

DIAGNOSTYKA

Zebranie danych o dysfunkcjach aparatu ruchu u osób ze skoliozą to pierwszy etap sukcesu

ANALIZA

Analiza danych pozwala na określenie poziomu fizjologicznego aparatu ruchu

NAUKA

Odpowiednie wykonanie oraz nauka ćwiczeń to fundament koncepcji MRCST

SUKCES PACJENTA

Sukcesem Pacjenta jest znaczne zmniejszenie skoliozy dzięki MRCST