POZNAJ MRCST
MRCST – specjalistyczne ćwiczenia na skoliozę, kifozę , lordozę , MPD, wykonywane w pozycji leżącej, siedzącej oraz stojącej w funkcjonalnych pozycjach chodu. Czas przeznaczony na ćwiczenia w domu to ok. 45 minut codziennie. Ćwiczenia nie powodują zmęczenia. U większości pacjentów efekty MRCST pojawiają się bardzo szybko, nie trzeba więc długo czekać na potwierdzenie skuteczności ćwiczeń.
Tu poprowadzę Państwa do poznania MRCST w postaci LEKCJI za pomocą bardzo prostych opisów.
LEKCJA 1. „Ćwiczenia (ruch) kontrolują proces życiowy organizmu”
Niestety to prawda. Bez odpowiednich ćwiczeń na skoliozę będziesz miał/a krótsze i nieco gorsze życie.
Skolioza to skrzywienie kręgosłupa w trzech płaszczyznach z powodu nierównej długość mięśni po obydwu stronach kręgosłupa. O długości mięśnia decyduje prąd przesyłany z komórki nerwowej do mięśnia (w dużym uproszczeniu). To od pracy komórek nerwowych zależy, czy kręgosłup jest prosty czy krzywy. Fizjoterapeuci wiedzą jak pobudzać komórki nerwowe „do życia” przez różne receptory. Ale czym są receptory?
Receptory to białka w różnych strukturach naszego ciała: mięśniach , ścięgnach, skórze, więzadłach, oczach, uszach. Wszystkie bodźce działające na receptory to energia. Ćwicząc MRCST głównie będziemy używać energii mechanicznej – nacisków, wibracji itp. Energia ta zamieniana zostaje na potencjał bioelektryczny. Następnie przekazywany jest on do Ośrodkowego Układu Nerwowego wzdłuż nerwu i tam analizowany. W konsekwencji OUN wyśle salwę impulsów do mięśnia w celu jego skrócenia (stan pobudzenia, aktywności). Stan rozluźnienia mięśnia świadczy o braku aktywności nerwowej (stan wyhamowania).
Jeżeli ćwiczysz specjalistyczne ćwiczenia na skoliozę to:
- dajesz sobie szansę na jej zmniejszenie. Możesz w ten sposób skracać lub wydłużać mięśnie i zapisywać tę umiejętność w OUN. Nie możesz tego osiągnąć masażem, pływaniem, ćwiczeniami ogólnymi, fizykoterapią – tylko ćwiczeniami specjalnymi dla skolioz.
- Nie wykonujesz specjalistycznych ćwiczeń to zabierasz szansę na zmniejszenie skoliozy. Możesz postarać się o protezę – implanty w ciele, które poprawią estetykę, ale już nigdy nie będziesz mógł stymulować swojego ciała jak poprzednio. Wybór: operacja czy ćwiczenia, jest bardzo ważny z perspektywy całego życia. Dzięki ruchowi (stymulacji) powodujesz, że komórki całego ciała jak, np. wątroba, serce, płuca, jelita funkcjonują jako całość. Integracja informacji między komórkami odbywa się w dużym stopniu przez ćwiczenia. Efektem jest lepiej wyglądająca skóra, lepszy stan napięcia mięśniowego, poprawa metabolizmu komórkowego, poprawa pamięci i koncentracji i inne funkcje. Ćwiczenia kontrolują proces życiowy organizm