PO CO LECZYĆ SKOLIOZĘ?

Skoliozę należy leczyć z powodów:

1. estetycznych. Skolioza to deformacja kręgosłupa a wraz z nią postępuje deformacja całego ciała: klatki piersiowej, miednicy, łopatek. Jest to schorzenie rozwojowe, pojawiające się w okresie dojrzewania a nawet wcześniej. Dotyczy głównie dziewcząt. Skolioza może osiągać znaczne rozmiary skrzywienia

WNIOSKI:

Budowa ciała z powodu skoliozy jest zniekształcona już na wczesnym etapie życia dziecka, więc jedynie rodzic może podjąć decyzje o właściwym postępowaniu w celu uniknięcia problemów psychologicznych w przyszłości dorosłej już osoby. 

Wybór ten we wczesnej fazie wykrycia schorzenia wydaje się najważniejszy, gdyż niewłaściwa metoda nie spowoduje zatrzymania skrzywieniaRodzic powinien raz na 4 – 6 miesięcy wykonać rtg sprawdzające. Jeżeli skrzywienie powiększa się w okresie terapii, należy ją zmienić na inną.

Należy mieć na uwadze, że dziewczęta w większym stopniu przywiązują wagę do swego wyglądu, niż chłopcy.

Podejmowanie próby zmniejszenia skoliozy przez osoby dorosłe (do 45 r.ż) także jest możliwe (zobacz efekty), ale należy liczyć się z tym, że proces ten może być dłuższy lub obarczony słabszym efektem korekcyjnym. 

Aparat ruchu każdej osoby wymaga poświęcenia mu czasu przez ćwiczenia systematycznie, podobnie jak poświęcamy czas zębom czy włosom przez ich mycie lub czesanie.  Wówczas ciało może wyglądać w sposób estetyczny i satysfakcjonujący, nawet do późnej starości. Niestety osoby ze skoliozą muszą wpierw nadrobić deficyty fizjologiczne, aby osiągnąć ten cel  – spowodować przywrócenie równowagi statyczno – dynamicznej oraz neurologicznej przez dobór ćwiczeń właściwych do swego schorzenia. A  we współpracy z terapeutą wykonywać również inne ćwiczenia wspomagające zrzucenie zbędnych kilogramów czy nadających ciału właściwy kształt. 

To wszystko znajdziecie Państwo na naszej platformie – całościowy program ćwiczeń dla osób ze skoliozą, umożliwiający uzyskanie i utrzymanie pięknej, wysportowanej sylwetki przez długie lata swojego życia. 

2. zdrowotnych. W części diagnostycznej przedstawiona zastała lista wielu zaburzeń, które dotyczą skoliozy, począwszy  od zaburzeń stawów, mięśni i ukł. neurologicznego. Nieleczona skolioza w sposób nieinwazyjny będzie pogłębiać te problem w przyszłości, a skutkować one mogą pojawieniem się problemów bólowych, zanikom mięśniowym, problemów układu krążeniowo – oddechowego, zaburzeniom równowagi, koncentracji, pamięci, osłabieniu fizycznemu,  wcześniejszemu starzeniu się organizmu. 

3. w celu uniknięcia operacji – po przekroczeniu 60 st. skrzywienia wg. Cobba naturalna pomoc w zasadzie nie istnieje.

Skutki biologiczne skolioz:

1. bóle typu statycznego niewrażliwe na leczenie farmakologiczne, masaż itp– głównie skoliozy nieskompensowane,

2. zwyrodnienie kręgów – niebezpieczne w szczególności w odcinku szyjnym,

3. degeneracja dysków, suche dyski, uszkodzone dyski,

4. zaburzenia reakcji równowagi,

5. konflikt korzeniowy,

6. ześlizg kręgów,

7. zmniejszenie ogólnej sprawności organizmu,

8.większe prawdopodobieństwo wystąpienia dyskopatii,

9. duże zaniki mięśniowe.

W skoliozach większych (powyżej 60 st. wg Cobba):
10. serce płucne,

11. zaburzenia krążeniowo-oddechowe.

Rozwiązanie tych problemów znajdziecie Państwo na naszej platformie – MRCST to metoda naukowa współtworzona z gronem ekspertów akademickich i osób z prawdziwą pasją już od wielu lat. Jest metodą naukową, ukończoną i kompletną. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *