MRCST - MANUAL REFLECTIVE CONCEPT OF SCOLIOSIS TREATMENT
MRCST DLA OSÓB Z CAŁEJ POLSKI
MRCST - NR TEL.: +48 602 876 051
MRCST DLA DZIECI I OSÓB DOROSŁYCH
MRCST - współudział profesorów fizjologii i biomechaniki. Poszliśmy inną drogą...
Poprzedni
Następny

MRCST opiera się na zdiagnozowanych dysfunkcjach chodu. W ramach wizyty diagnostycznej dowiesz się jak bardzo zaburzone są funkcje mięśni, które doprowadziły do skoliozy. Obiektywne pomiary pozwolą Ci na kontrolowanie wyników ćwiczeń bez mojej pomocy. To tak proste jak pomiar temperatury przy użyciu termometru. Wykonam zaledwie kilka najważniejszych testów, by uświadomić Ci, jak ważną rolę spełniają w Twoim życiu te mięśnie. Dlaczego? Bo nawet jeżeli ćwiczysz z powodu skoliozy innymi metodami, to wiedz, że Twoje starania mogą być niweczone przez brak ćwiczeń związanych z zaburzeniami funkcji chodu. Dlaczego? Bo chodzisz każdego dnia, a ćwiczysz wyłącznie w pozycjach statycznych, wyłącznie według wzorca postawy, a nie wzorca chodu. Ta reguła dotyczy wszystkich metod obecnie Ci proponowanych oprócz MRCST. Szereg badań wykazało związek chodu z powstawaniem skoliozy.

W chodzie manifestują się dwie podstawowe funkcje ruchowe: 1)reakcje układu postawy – to reakcje związane z utrzymaniem postawy, dzięki biernej lub statycznej funkcji mięśni i ich czynnej kontroli odruchowej tj. zachowania pozycji stojącej lub siedzącej. Reakcje te bazują na utrwalonych nawykach dotyczących funkcji mięśni stabilizatorów i mięśni antygrawitacyjnych. 2) reakcje równowagi – to reakcje obronne związane z zagrożeniem utraty określonej pozycji. Bazują one na tzw. sprzężeniach nerwowo-mięśniowych i zaangażowaniu funkcji od feet-forward do odruchowej, nabytej lub sytuacyjnej obrony przed upadkiem. Twój chód to nieustanne przywracanie i utrata równowagi ciała. Wystarczy, że tylko podniesiesz nogę do góry a reakcje te stanowią istotny element Twojej postawy. Zobacz jak wygląda „WIZYTA DIAGNOSTYCZNA” (wkrótce).

Problem wczesnego zauważenia przez rodzica u dziecka w wieku 6  – 12 lat skoliozy  jest bardzo ważnym tematem. Nawet niektórych dużych skolioz po prostu „nie widać od razu”. Bardzo duże skoliozy mogą oznaczać operację. Powodem tego stanu jest zbyt późne wykrycie skoliozy, która może się znacznie powiększyć nawet po paru miesiącach! Aby tego uniknąć należy nauczyć się samemu monitorować rozwój kręgosłupa dziecka.  Każdy rodzic  dziecka musi umieć sam oceniać zagrożenie na wczesnym etapie rozwoju skoliozy w warunkach domowych.  MRCST właśnie to umożliwia.

Jestem autorem zastosowania lasera oraz interpretacji wyników pomiaru laserem w celu określenia obiektywnych parametrów przestrzennych kręgosłupa w różnych pozycjach chodu. Tym samym osoba, która nauczy się posługiwania laserem (jak termometrem do mierzenia temperatury ciała)  posiada doskonałe narzędzie do sprawdzania ułożenia kręgosłupa tak często jak tylko zechce bez potrzeby wykonywania badania rtg. Rodzic dziecka nie musi się już martwić jak sprawdzić czy dochodzi do progresji skoliozy u swojego dziecka. Uczestnicząc w MRCST posiadasz obiektywne narzędzie badawcze we własnym domu, by nie mieć żadnych wątpliwości o tym jak fizycznie rozwija się Twoje dziecko. 

Lorem ipsum dolor 

Od lekarza dowiesz się, że "celem ćwiczeń jest zawsze zatrzymanie progresji skoliozy dziecka" lub "ze względu na wiek nic się nie da już zrobić". Postępowanie MRCST mówi "to nie jest prawda".

Wykonaj przed wizytą diagnostyczną

1.Wykonaj rtg kręgosłupa na podstawie skierowania od lekarza (w pozycji stojącej, przodem i bokiem,  odcinek lędźwiowy i piersiowy).

2. Wyślij screen rtg na adres e-mail:  jacek_staniszewski@skolio.pl i pozostaw nr telefonu do siebie lub sam zadzwoń do nas pod nr telefonu +48 602 876 051. Oddzwonimy by ustalić spotkanie kwalifikujące oraz dogodny termin.

Najbliższe terminy spotkań mrcst

WROCŁAW

TERMINY:

03 - 06 marca
29 kwietnia - 02 maja
06 - 09 maja
WARSZAWA

TERMINY:

16 - 19 marca
21 - 24 kwietnia

CO OBEJMUJE DIAGNOSTYKA MRCST

W ramach metody MRCST przeprowadza się testy mające na celu ocenę poziomu fizjologiczno  – biomechanicznego aparatu ruchu osoby ze skoliozą. Istotne nieprawidłowości są przekazywane w ramach naszych spotkań. Dokonuje się: oceny funkcjonowania stawów  – ślizgi, ruch translatoryczny, trakcja, kompresja, napięcie

Czytaj więcej »

JAK WYGLĄDA BADANIE

Badanie zaczyna się od obserwacji pacjenta w kilku pozycjach. Nalezy rozebrac sie do majtek i biustonosza (panie). Ocenie podlega każda część układu ruchu poczynając od stóp, kolan, miednicy, bioder, żeber, trójkątów talii, ustawienia łopatek, ustawienia głowy. Wykonywane sa rozne testy.

Czytaj więcej »

JAK WYGLĄDAJĄ ĆWICZENIA MRCST

MRCST to ćwiczenia dostosowane do poziomu dysfunkcji lokalnych oraz globalnych całego aparatu ruchu, nie tylko kręgosłupa, wpływające zarazem na zmiany postawy a także na zmianę w funkcjonowaniu organizmu.  Mają zastosowanie w wielu schorzeniach: skoliozie, plecach płaskich i okrągłych, zaburzeniach neurologicznych

Czytaj więcej »