Migreny, bóle głowy, dyskopatia odcinka szyjnego

Bóle głowy są częstym zjawiskiem. Na tyle częstym, że niektórzy utożsamiają ten stan z normalnością. Nic bardziej mylnego! Bóle głowy powinny zawsze niepokoić. W 80 % ich przyczyna leży w nieprawidłowo funkcjonujących kręgach odcinka szyjnego. „Można przystać” na nieprawidłową ruchomość odcinka szyjnego, gdyż zastosowanie tabletek na jakiś czas daje ulgę i przerywa cierpienie. Tak zachowuje się większość osób.

Warto jednak wiedzieć, że:
– w przeciwieństwie do odcinka lędźwiowego, w którym najłatwiej o dyskopatię, zaburzenia ruchomości kręgów odcinka szyjnego prowokują wtórną odpowiedź ze strony kości
– powstają osteofity (narośla kostne, zwyrodnienie kręgosłupa). Ich wielkość może -być tak duża, że kości uciskają na rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe a także naczynia doprowadzające krew do mózgu. Pacjent ma zawroty głowy, „mroczki przed oczami”, zaniki pamięci, zaburzenia chodu.

- inną groźną sytuacją jest powstanie tzw. „bloku kostnego” – trzony kręgów zrastają się ze sobą.

– kompensacyjna zmiana ustawienia kręgów odcinka szyjnego powodowana jest często przez skrzywienie miednicy oraz całego kręgosłupa
– skoliozę. Leczenie bólu głowy związane jest z leczeniem skoliozy.

– bóle migrenowe z podrażnienia membrany potyliczno-szczytowej powstają przez nadmierną ruchomość kręgu szczytowego (atlasu). Zwykłe czytanie książki, czy praca biurowa uaktywnia proces powstania bólu głowy.

- ostre zaburzenia stawów międzykręgowych dają przeważnie ostry, szybko pojawiający się ból.

Obraz kliniczny:


  • wraz z nagłym lub niestandardowym ruchem, występuje ból i ochronne napięcie mięśniowe,
- próba wykonania niektórych ruchów jest bolesna, 1 lub 2 kierunki są wolne od bólu,

  • w spoczynku ból prawie zanika
  • wraz z czasem, napięcie na kontralateralną powierzchnię stawową i dysk prowadzi do powstania problemów w tych strukturach. W tym wypadku powierzchnie stawowe powinny zostać odseparowane i torebka stawowa rozciągnięta, po to by uwolnić zablokowanie i zmniejszyć ból.
  • dyskopatia odcinka szyjnego powoduje powstanie bólu promieniującego do ramienia, przedramienia oraz dłoni. Wiązać ją należy z zaburzeniami ruchu odcinka szyjnego oraz nieprawidłowym leczeniem odcinka lędźwiowego poprzez leki czy operację.
  • „AMAZING COMPLEX” czyli zespół mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego: powoduje ból w okolicy oka mylony z migreną, bóle ucha, skroni, światłowstręt, nudności bez wymiotów

Schorzenia bólowe kręgosłupa, takie jak kręgozmyk, które wynikają z patologicznej budowy jego elementów wymagają diagnostyki obrazowej (rtg, MR), gdyż objawy powodowane tymi zmianami nie są swoiste dla tych patologii. Istnieje więc możliwość przeoczenia poważnych zmian patologicznych w badaniu funkcjonalnym. Anomalie budowy kręgów predysponują chorego do objawów chronicznych, rzadko zanikających i o dużym nasileniu.

mgr Jacek Staniszewski – fizjoterapeuta.
Twórca terapii MRCST oraz autor książki pt. „Rewolucyjne leczenie nieinwazyjne skolioz. Terapia MRCST dzieci i dorosłych na podstawie uzyskanych wyników”.

Zapraszam