Dyskopatia

najczęstsza dolegliwość bólowa kręgosłupa

Dyskopatia występuje w dwóch postaciach tj. wypukliny (brak przerwania ciągłości pierścienia włóknistego) oraz przepukliny (przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego przez jądro miażdżyste). Dodatkowo przesunięta masa krążka może doprowadzać do ucisku na korzeń nerwowy co prowadzi do zakłócenia jego mechaniki oraz uszkodzenia. Utrzymywanie się tego stanu przez dłuższy czas jest groźne dla Pacjenta z tego powodu, iż niewielka nawet masa dysku wypchnięta dokanałowo może oddzielić się od reszty krążka. Jedyną formą leczenia w tej sytuacji jest operacja. Mimo to granicą skutecznego leczenie manualnego jest wysunięcie dysku dokanałowo o 10 mm (aż 2/3 wartości strzałkowej kanału kręgowego).

Terapia manualna usuwa zaburzenia segmentarne ruchu kręgosłupa, dlatego jest w stanie skutecznie radzić sobie nawet z dużymi dyskopatiami. Jeżeli protruzja (wypadnięcie) dysku sięga 10 milimetrów, w trakcie leczenia można doprowadzić do jego repozycji w 40-50%. W ciągu 6 miesięcy 30% pozostałej części ulega „wyschnięciu”.
Dlatego mimo tego, że dysk jest uszkodzony, nie wywołuje już objawów korzeniowych. Jednakże po zbyt późno rozpoczętym leczeniu może dojść do zwyrodnienia dysku, który wywiera stres na wiązadło podłużne tylne i mięśnie przykręgosłupowe, z czasem powstaje „błędne koło”.

mgr Jacek Staniszewski – fizjoterapeuta.
Twórca terapii MRCST oraz autor książki pt. „Rewolucyjne leczenie nieinwazyjne skolioz. Terapia MRCST dzieci i dorosłych na podstawie uzyskanych wyników”.

Zapraszam